Ko dara tiesu izpildītāji un parādu piedzinēji pēc maksātnespējas uzsākšanas?
Tiesu izpildītājiem un parādu piedzinējiem pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanas nekavējoties ir jāpārtrauc visas parādu piedziņas darbības, bet parādniekam parādu samaksa ir jāveic pavisam citā kārtībā, kas ir noteikta Maksātnespējas likumā.
ĪSUMĀ:
- Tiesu izpildītāji uzreiz pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas aptur piedziņas darbības (nepiedzen parādus), bet pēc procesa veiksmīgas pabeigšanas izbeidz piedziņu.
- Parādu piedzinēji pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas vairs nedrīkst prasīt parāda samaksu (bet reizēm to tāpat dara).
- Parādnieks pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas naudu kreditoriem drīkst maksāt tikai atbilstoši Maksātnespējas likuma prasībām.
- Maksātnespējas process tūlītēju finansiālu ieguvumu var nedot, jo parādniekam procesa laikā ir jāmaksā kreditoriem vairāk nekā piedzen tiesu izpildītājs.
Ja vēlaties uzzināt vairāk, lasiet tālāk.
PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA PALĪDZĪBA MAKSĀTNESPĒJAS JAUTĀJUMOS
Ja jūs apsverat fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanu, un jums ir nepieciešama jurista palīdzība, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.
Tiesu izpildītāji uzreiz pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas aptur piedziņas darbības (nepiedzen parādus), bet pēc procesa veiksmīgas pabeigšanas izbeidz piedziņu
Civilprocesa likums, kas regulē tiesu izpildītāju darbību, nosaka, ka tiesu izpildītājam ir jāaptur izpildu lietvedība, ja parādniekam ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process. Tas nozīmē, ka ar to dienu, kad tiesa ir pieņēmusi spriedumu par maksātnespējas procesa pasludināšanu, tiesu izpildītājiem ir jāatsauc darba devējiem un bankām dotie rīkojumi par naudas līdzekļu ieturēšanu un jāpārtrauc jebkuras citas piedziņas darbības attiecībā uz parādnieku. Tiesu izpildītājs vienīgi ir tiesīgs turpināt jau izsludinātās parādnieka mantas izsoles. Tāpēc parādniekam atkal ir iespējas neierobežoti lietot bankas kontu, kredītkarti un nav jābaidās, ka tiesu izpildītājs no konta noskaitīs naudu (sk. Kā tiesu izpildītāji piedzen parādus?).
Lai tiesu izpildītājs neturpinātu piedziņas darbības, pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas tiesu izpildītājs ir jāinformē par to, ka ir pieņemts spriedums par maksātnespējas procesa uzsākšanu.
Pēc tam, kad maksātnespējas process ir veiksmīgi pabeigts un saistības ir dzēstas, tiesu izpildītājiem ir jāizbeidz izpildu lietvedība, kas nozīmē, ka tiesu izpildītājs attiecīgos parādus nekad vairs nepiedzīs (sk. Maksātnespējas procesa pabeigšana un saistību dzēšana).
Parādu piedzinēji pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas vairs nedrīkst prasīt parāda samaksu (bet reizēm to tāpat dara)
Pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas parādu piedzinēji nedrīkst vairs veikt piedziņas darbības (sk. Kā parādu piedzinēji piedzen parādus?). Vienīgais, ko parādu piedzinēji drīkst darīt, ir iesniegt administratoram kreditora prasījumu. Tomēr reizēm parādu piedzinēji šo noteikumu neievēro un zvana vai sūta brīdinājumus vai atgādinājumus arī pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas.
Parādnieks pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas naudu kreditoriem drīkst maksāt tikai atbilstoši Maksātnespējas likuma prasībām
Pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas parādnieks kreditoriem naudu nedrīkst maksāt pēc savas iniciatīvas un ieskatiem, bet gan tikai stingri saskaņā ar Maksātnespējas likuma noteikumiem un saskaņā ar saistību dzēšanas plāna noteikumiem – saistību dzēšanas procedūras laikā 12 līdz 36 mēnešus maksājot kreditoriem 1/3 no saviem ienākumiem pēc nodokļu samaksas, sadalot šo summu starp kreditoriem proporcionāli katra kreditora pamatparāda apmēram (sk. Cik ilgi norit maksātnespējas process? un Cik izmaksā maksātnespējas process?).
Piemēram, parādnieks pēc tiesas sprieduma pieņemšanas par maksātnespējas procesa uzsākšanu nedrīkst turpināt maksāt to parādu, par ko ir galvojusi cita persona, lai parādu nepiedzītu no šīs citas personas. Parādnieks arī nedrīkst maksāt parādu piedzinējam, pat ja parādu piedzinējs zvana un apgalvo, ka maksājumi ir jāveic, neskatoties uz maksātnespējas procesa uzsākšanu.
Maksātnespējas process tūlītēju finansiālu ieguvumu var nedot, jo parādniekam procesa laikā ir jāmaksā kreditoriem vairāk nekā piedzen tiesu izpildītājs
Tas, ka tiesu izpildītājs vairs nevarēs piedzīt parādus, var šķist liels ieguvums, tomēr jāņem vērā, ka maksātnespējas procesa uzsākšana parādniekam tūlītēju finansiālu ieguvu nedod, jo tiesu izpildītājs piedzen mazāk nekā parādniekam pašam ir jāmaksā kreditoriem saistību dzēšanas procedūras laikā (sk. Cik izmaksā maksātnespējas process? un Cik daudz un kā tiesu izpildītāji piedzen parādus no ienākumiem?).
Tomēr tas nenozīmē, ka maksātnespējas process nav izdevīgs. Tiesu izpildītājs piedzen parādus tik ilgi, līdz tie ir pilnībā samaksāti, turpretim veiksmīga maksātnespējas procesa noslēgumā tiesa dzēš atlikušos parādus, tādejādi dodot parādniekam iespēju nemaksāt parādus pilnā apmērā (sk. Kas ir fiziskās personas maksātnespēja?).
Piemēram, ja parādnieka alga ir EUR 800 pēc nodokļu samaksas, viņa apgādībā ir viens bērns, un no viņa piedzen vienu parādu, tiesu izpildītājs no šāda parādnieka ienākumiem mēnesī piedzen tikai EUR 103,50, bet pēc maksātnespējas procesa uzsākšanas saistību dzēšanas procedūras laikā parādniekam ir jāmaksā kreditoriem katru mēnesi 1/3 no visiem ienākumiem (EUR 266,66).
Ko darīt?
Ja nevarat izlemt, vai maksātnespējas process ir piemērotākais parādu risinājums, vai arī maksātnespējas process nav jums izdevīgs un nezināt, kā risināt savas parādu problēmas, zvaniet vai rakstiet. Jūs saņemsiet atbildes uz visiem jūsu jautājumiem un ieteikumus, kā jums visizdevīgāk un pareizāk rīkoties.
PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA PALĪDZĪBA MAKSĀTNESPĒJAS JAUTĀJUMOS
Ja jūs vēlaties uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com.
Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.