top of page

Kādām prasībām parādniekam ir jāatbilst, lai varētu uzsākt maksātnespējas procesu?

prasības maksātnespējas uzsākšanai

Viss šķiet vienkārši – lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, ir vajadzīgs tikai 5000 eiro parāds. Tomēr tā tas nav, jo nepietiek tikai ar parāda esamību. Ir vēl citi apstākļi, kuriem ir jāpastāv un kurus ir jāpierāda tiesai, lai varētu uzsākt un veiksmīgi pabeigt maksātnespējas procesu.

ĪSUMĀ:

   

- Lai uzsāktu maksātnespējas procesu, parādniekam ir jābūt Latvijas Republikas nodokļu maksātājam (kas nav prasība maksāt nodokļus).

   

- Parādniekam ir jābūt parādsaistībām, kam ir iestājies izpildes termiņš, vismaz 5 000 eiro apmērā.

   

- Parādniekam ir jābūt finansiālām grūtībām un ir jābūt apstākļiem, kuru dēļ viņš nevar samaksāt parādus.

   

- Tiesai ar dokumentiem ir jāpierāda apstākļi, kas ļauj uzsākt maksātnespējas procesu.

  

- Maksātnespējas procesa uzsākšana negarantē tā sekmīgu pabeigšanu.

  

- Lai veiksmīgi pabeigtu maksātnespējas procesu, parādniekam ir jāatbilst vēl daudzām citām prasībām.

Ja vēlaties uzzināt vairāk, lasiet tālāk. 

PROFESIONĀLA UN KONFIDENCIĀLA PALĪDZĪBA MAKSĀTNESPĒJAS JAUTĀJUMOS

Ja vēlaties, lai jūsu maksātnespējas process noritētu veiksmīgi, un jums ir nepieciešama jurista palīdzība, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com

    

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu. 

Parādniekam ir jābūt Latvijas Republikas nodokļu maksātājam (kas nenozīmē, ka ir jāmaksā nodokļi)

Latvijas Republikas nodokļu maksātājs nav tikai tāda persona, kas maksā nodokļus Latvijā. Nodokļu maksātājs ir STATUSS, kuru nosaka likums “Par nodokļiem un nodevām”. Parasti visi Latvijas Republikas iedzīvotāji, pat tie, kas dzīvo un strādā ārvalstīs, ir Latvijas Republikas nodokļu maksātāji, un parasti ārvalstu pilsoņi, ja vien viņi nestrādā Latvijā, nav Latvijas Republikas nodokļu maksātāji.

Prasība būt nodokļu maksātājam nav prasība maksāt nodokļus. Nodokļu maksātāji ar dažiem, ļoti retiem izņēmumiem ir visi Latvijas iedzīvotāji, arī tie, kas nemaksā nodokļus. 

  

  

Parādniekam ir jābūt parādsaistībām, kam ir iestājies izpildes termiņš, vismaz 5 000 eiro apmērā, un kuras var dzēst maksātnespējas procesā

 

Ne vienmēr, ja ir parāds 5 000 eiro apmērā, varēs uzsākt maksātnespējas procesu. Šim parādam ir jābūt tādam, kura izpildes termiņš jau ir iestājies.

 

Piemēram, persona, kas vēl maksā bankai kredīta maksājumus, maksātnespējas procesu nevar uzsākt, lai gan kredīta apmērs pārsniedz 5 000 eiro. Kredīta ņēmējam ir jāpārtrauc maksāt kredīta maksājumi un jāgaida, kamēr banka vai cits kredīta devējs saskaņā ar līguma noteikumiem izbeigs kredīta līguma darbību un pieprasīs atmaksāt visu kredīta summu, lai varētu iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu.

Visiem vai lielākajai daļai no parādiem ir jābūt tādiem, ko var dzēst maksātnespējas procesā (sk. Kādus parādus var dzēst maksātnespējas procesā un kādus nevar?)

Piemēram, tiesa atteiks maksātnespējas procesa uzsākšanu, ja vienīgais parāds būs  uzturlīdzekļu parāds, ko maksātnespējas procesā nevar dzēst, pat ja šim parādam ir iestājies izpildes termiņš un parādnieks to nevar samaksāt.

  

  

Parādniekam ir jābūt finansiālām grūtībām un ir jābūt apstākļiem, kuru dēļ viņš nevar samaksāt parādus

 

Parasti parādniekam šķiet, ka ar to vien jau pietiek, ka viņš savus parādus nevar samaksāt, lai uzsāktu maksātnespējas procesu, taču tiesai ar to nepietiek. Parādniekam to, ka viņš nevar samaksāt parādus, ar dokumentiem ir jāpierāda tiesai.

Tiesai šaubas, vai parādnieks ir finansiālās grūtībās un vai viņš nevar samaksāt savus parādus, var radīt fakts, ka parādniekam pieder nekustamais īpašums. Ja īpašuma vērtība acīmredzami ir neliela, bet parāda summa vairākkārt pārsniedz īpašuma vērtību, problēmas neradīsies. Taču lielākoties gadījumos, kad parādniekam pieder zeme, māja vai dzīvoklis, ir jātaisa šī nekustamā īpašuma novērtējums, lai tiesai pierādītu, ka, īpašumu pārdodot, parādus nevarēs samaksāt.

Tiesa var šaubīties par parādnieka spēju samaksāt parādus arī gadījumos, kad parāda summa ir neliela, bet parādniekam ir lieli ikmēneša ienākumi. Likumā nav noteikts, kādai ir jābūt parāda summas un ienākumu attiecībai, lai uzskatītu, ka persona nevar samaksāt savus parādus.

 

Piemēram, ja parāda summa ir 50000 eiro, bet parādnieka ienākumi ir 1000 eiro mēnesī, nekādi papildus pierādījumi nebūs vajadzīgi, bet ja parāds ir 6000 eiro, bet parādnieks mēnesī nopelna 1500 eiro, tiesa var uzskatīt, ka parādnieks nav finansiālās grūtībās un var samaksāt parādus.

   

Tiesai ar dokumentiem ir jāpierāda apstākļi, kas ļauj uzsākt maksātnespējas procesu

Apstākļus, kas atļauj uzsākt maksātnespējas procesu, tiesai ir jāpierāda ar dokumentiem, kurus ir jāpievieno maksātnespējas procesa pieteikumam. Kuri apstākļi un ar kādiem dokumentiem ir jāpierāda, nav vienmēr vienādi. Turklāt, ne visi dokumenti der kā pierādījumi, dažus apstākļus nemaz nav jāpierāda vai tos nevar pierādīt, citus apstākļus var pierādīt tikai ar konkrētiem dokumentiem.  

  

  

Maksātnespējas procesa uzsākšana negarantē tā sekmīgu pabeigšanu

Maksātnespējas procesu uzsākt nav sarežģīti (sk. Maksātnespējas procesa uzsākšana). Tomēr tiesa, uzsākot maksātnespējas procesu, tikai pārbauda, vai ir pierādīti visi apstākļi maksātnespējas procesa uzsākšanai. Tiesa, pasludinot maksātnespējas procesu, nepārbauda, vai nepastāv šķēršļi saistību dzēšanai maksātnespējas procesā, tāpēc tas vien, ka tiesa ir ar spriedumu pasludinājusi maksātnespējas procesa uzsākšanu, negarantē, ka maksātnespējas process tiks veiksmīgi pabeigts - tiks dzēstas saistības (sk. Kādu iemeslu dēļ tiesa var nedzēst parādus (saistības)?).

Lai veiksmīgi pabeigtu maksātnespējas procesu, parādniekam ir jāatbilst vēl daudzām citām prasībām

Lai maksātnespējas process beigtos veiksmīgi - tiktu dzēsti parādi, nepietiek tikai ar sekmīgu maksātnespējas procesa uzsākšanu. Maksātnespējas procesu ir arī veiksmīgi jāpabeidz (sk. Kā tiek dzēsti parādi (saistības) maksātnespējas procesā?).

Tiesa var nedzēst parādus daudzu un dažādu apstākļu dēļ - gan tādu apstākļu dēļ, kuri jau pastāv pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas, gan maksātnespējas procesa laikā radušos iemeslu dēļ (sk. Kādu iemeslu dēļ tiesa var nedzēst parādus (saistības)?). Tiesa var nedzēst parādus arī tāpēc, ka parādnieks nepilda likumā noteiktos pienākumus vai neievēro ierobežojumus (sk. Kas parādniekam ir jādara maksātnespējas procesa laikā?  un Ko parādnieks nedrīkst darīt maksātnespējas procesa laikā?), kā arī tāpēc, ka parādnieks pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas ir slēdzis darījumus, ar kuriem ir nodarīti zaudējumi kreditoriem (sk. Darījumu atzīšana par spēkā neesošiem maksātnespējas procesā).

   

Ko darīt?

Maksātnespējas process ir pietiekoši sarežģīts un dārgs juridisks process, tāpēc, ja vēlaties nodrošināties, lai tas būtu veiksmīgs, zvaniet vai rakstiet. Jūs saņemsiet atbildes uz visiem jūsu jautājumiem, pareizus ieteikumus un profesionālu palīdzību visā maksātnespējas procesā.  

Jurista palīdzība ir viena zvana attālumā

Ja jūs apsverat fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanu, vai jums ir citi jautājumi par fizisko personu maksātnespēju, zvaniet 29161925 vai rakstiet inese.rimdzus@gmail.com

Noskaidrojiet šeit vairāk par telefona sarunu.

bottom of page